„Nedirbk už juodus pinigus“, – toks paprastas patarimas. Bet jei ketinate vis vien dirbti, galbūt todėl, kad neturite pasirinkimo, turėtumėte žinoti visas rizikas. Per 2023 metus Lietuvoje buvo užfiksuoti 1 940 nelegaliai dirbantys asmenys, tačiau spėjama, kad tokių žmonių mūsų šalyje yra daug daugiau. Ir toli gražu ne tik statybų, sveikatingumo ir žemės ūkio srityse.
Kodėl egzistuoja nedeklaruojamas darbas?
Visiems aišku, kodėl nesąžiningi darbdaviai mėgsta nelegalų darbą — nemokami nei mokesčiai, nei rinkliavos. Be to, nėra jokių dokumentų, pareigų ar įsipareigojimų, tokių kaip bandomasis laikotarpis, įspėjimo laikotarpis ar mokamos atostogos. Ir kol viršininkai turi pakankamai norinčių dirbti, jiems nereikia per daug tuo rūpintis.
Žodinis susitarimas ir grynieji pinigai gali vilioti ir pačius darbuotojus. Pavyzdžiui, tie, kurie iš oficialiai uždirbtų pinigų turėtų mokėti skolas ir netesybas. Arba oficialiai bedarbiams, kurie nenori prarasti paramos dėl nedidelių papildomų pajamų. Ir galiausiai taip pat tiems, kuriems sunku susirasti normalų darbą ir labai trūksta pinigų.
Bet koks darbas be darbo sutarties yra juodas. Taip pat neteisėtas, jei oficialiai dirbate už minimalų atlyginimą, o likusią dalį gauni grynais.
Juodojo darbo rizika ir trūkumai
Niekas už jus nemoka socialinio ir sveikatos draudimo – kol darbo santykiuose už jus abu draudimus moka darbdavys, dirbant nelegalų darbą tai priklauso nuo jūsų. Jei neprisidėsite, tuomet nenustebkite, kai pritrūks stažo iki teisės gauti pensiją. Ateityje taip pat galite neatitikti bedarbio pašalpos ir tėvystės pašalpos sąlygų.
Be sutarties neturite jokių garantijų – darbdavys laiko jus savo rankose, jis gali atleisti jus iš darbo bet kurią minutę. Kilus grėsmei negauti pinigų, jums gali tekti sutikti su darbo sąlygomis, su kuriomis kitu atveju niekada nesutiktumėte.
Pamirškite apie išmokas darbuotojams – jokio bandomojo ir įspėjimo laikotarpio, apmokamų atostogų, nedarbingumo atostogų, kompensacijų dėl sužalojimų darbe ir panašiai. Išmokos, kurios suteikiamos pagal įstatymą dirbant bet kokį oficialų darbą, net ir mažiausiai apmokamą, jums nepriklausys.
Niekas jums nepadės – jei darbdavys nevykdo susitarimų, vėluoja sumokėti arba visiškai jus apgauna, jūs negalite tiesiog kreiptis į policiją ar kitas valdžios institucijas.
Kaip išbristi iš šešėlinės ekonomikos
Nebijokite teirautis apie savo darbo teises, pavyzdžiui VMI https://www.vdi.lt/Forms/Nelegalus_pranesk.aspx arba telefonu (8 5) 213 9772. Niekada nesileiskite verčiami dirbti šešėlinėje ekonomikoje – gali atsitikti taip, kad galiausiai būsite už tai atsakingas.