KAS TIE NEMATOMI ŽMONĖS?

Kas 5 lietuvis yra „nematomas“. Tai sunkią naštą kiekviename gyvenimo žingsnyje kenčiantys mūsų visuomenės nariai, kurių problemų svorio ir gilių pėdsakų niekas nepastebi. Jie kabinasi į gyvenimą ir susitvarko su juo tik tiek, kad neatkreiptų per daug dėmesio ir užgaulių žvilgsnių. Apie orų gyvenimą tik svajoja, tačiau jo kibirkščių įžiebti patys negali. Pagalba jiems būtina, tačiau jos kreiptis Nematomi žmonės nedrįsta ar nemoka.

„Nematomiems“ žmonės Lietuvoje gali būti priskiriami dėl 14 specifinių socialinių ir ekonominių charakteristikų, paslepiančių juos po tamsos ir abejingumo šydu. Kiekvieną iš šių 14 kategorijų kartu su ekspertais detaliai išnagrinėsime ir pristatysime, kad galėtume jiems padėti pereiti į „matomą“ visuomenės pusę. Visi sunkiai besiverčiantys mūsų šalies vieniši tėvai, senjorai, žmonės su negalia ar bet kokia kita kliūtimi nusipelno pagalbos rankos ir paramos.

PALIKTI IR DŽIAUGSME, IR VARGE

Darbo netekimas, išsiskyrimas su partneriu, infliacijos šuolis ar neplanuota šeimos pradžia bet kam gali labai greitai apversti gyvenimą aukštyn kojomis. O krizė ir ekonominė padėtis, energijos ir maisto kainų kilimas, karas Ukrainoje – visa tai lyg dvigubi antausiai ir taip sunkiai besiverčiantiems Nematomiems žmonėms, kuriuos tokios negandos paveikia daug labiau nei eilinius viduriniosios klasės atstovus.

Jei pastebėsite „nematomą“ žmogų, pasikalbėkite su juo, ištieskite pagalbos ranką – net jei tik nukreipsite jį į šią svetainę, kiekvienas mažas žingsnelis gali padaryti didelį pokytį. Galiausiai, visi Nematomi žmonės turėtų būti pamatyti ir išgirsti.

Nusisukti nuo Nematomų žmonių ir tikėtis, kad netikėtumai stebinę liausis ir situacija stebuklingai pasikeis pati, būtų per daug naivu. Atsimerkime – Nematomi žmonės gyvena daug arčiau, nei atrodo. Galbūt tai buvęs klasės draugas, vaikų žaidimo aikštelėje sutinkama motina, paštininkė ar kaimynas.

Projekto tikslai

  • parodyti, kiek daug mus supančių žmonių yra „nematomi“,
  • įvertinti realų „nematomumo“ ekonominį poveikį ir išlaidas valstybei,
  • surinkti ekspertų rekomendacijas, kaip pakeisti sistemą, kad ji veiktų ir padėtų tiems, kam reikia pagalbos,
  • padėti Nematomiems žmonėms būti pamatytiems.