10 matomumo taisyklių

Dažna Nematomų žmonių problema – menkas finansinis raštingumas. Nematomiems žmonėms sunku ne tik planuoti pajamas ir išlaidas, bet ir suprasti sudėtingą darbo sutarčių ar paraiškų paramai kalbą. Vienas iš šio projekto tikslų – tiesti tiltus tarp Nematomų žmonių ir finansinio raštingumo kėlimo bei mokymosi visą gyvenimą galimybių.

Tuo tarpu, laikantis šių 10 taisyklių, su padėtimi susitvarkyti gali tapti lengviau.

1. Laikykite popierinius „įkalčius“

Kliaudamiesi tik žodiniu susitarimu galite nukentėti ir neturėsite, kaip to įrodyti. Tuo tarpu sutartys (darbo, nuomos ir kitos) ir kiti rašytiniai susitarimai saugo nuo problemų ir nesusipratimų, pavyzdžiui, darbo sutartis, atspindinti realų atlyginimą, yra pagrindas skaičiuojant ir pensijos dydį arba pagalba nuomojantis ar perkant būstą. Visada įtvirtinkite susitarimus raštu, nesvarbu, ar tai popierinė sutartis, ar elektroninė. Taip pat nepamirškite atidžiai perskaityti visko, ką pasirašote. O svarbius dokumentus ir sutartis laikykite saugioje ir jums lengvai pasiekiamoje vietoje.

2. Išbandykite dalijimosi ekonomiką

Dalijimosi ekonomika yra šiuolaikinė tendencija, leidžianti naudotis produktais ir paslaugomis tik tada, kai jų reikia. Taip sutaupoma pinigų ir galima pasilepinti tuo, ko paprastai neįpirktumėte. Su kitais galite dalintis automobiliu, sporto įranga, muzikos instrumentais, taip pat namų apyvokos daiktais ar darbo įrankiais. Taip pat ir erdvėmis: dirbtuvėmis, sodu, net būstu. Apmąstykite, ar jums nepriklauso kas nors, ką už atlygį irgi galėtumėte išnuomoti patys. Nepamirškite, jog įsigyti daiktus iš antrų rankų taip pat daug pigiau ar net nekainuos. Ir tai seniai nebėra tik sendaikčių parduotuvės – vertingų naudotų drabužių, baldų ar kitų daiktų keitimosi platformų internete šiais laikais yra daugybė.

3. Atlyginimas – į banko sąskaitą, o ne į vokelį 

Atlyginimo mokėjimas grynaisiais pinigais jau ilgą laiką asocijuojasi su šešėline ekonomika. Gaunant pinigus į rankas, tampa gerokai sudėtingiau ir painiau atskaičiuoti mokesčiams, socialiniam ir sveikatos draudimui skirtas sumas. Jūsų kaupiama pensija taip pat mažėja. Juolab, atsidūrus sunkioje situacijoje, nesulauksite valstybės paramos dėl ligos ar bedarbystės, o planuojant pasiimti būsto paskolą taip pat susidursite su iššūkiais, mat bus sunku įrodyti gaunamo atlyginimo dydį. Rekomenduojama visais atvejais vengti šešėlinės ekonomikos ir reikalauti, kad atlyginimą gautumėte į banko sąskaitą, o visa tai būtų įvardinta ir darbo sutartyje.

4. Ugdykite savo ir vaikų finansinį raštingumą 

Didelė dalis Nematomų žmonių nepaiso finansinio raštingumo principų. Iš tiesų, labai svarbu gebėti atskirti kreditinę ir debetinę banko korteles, žinoti, kas yra palūkanų norma, taip pat kaip veikia gyvybės draudimas ar pensijų kaupimo fondai. Jei šių žinių neįgijote iš savo tėvų ar globėjų, pasistenkite šios auklėjimo klaidos nekartoti savo atžaloms. Diekite Finansų ministerijos įvardijamas finansinio raštingumo taisykles sau bei jaunajai kartai. Paieškos sistema padės atrasti ne tik įdomia informacija paremtų vaizdo įrašų, bet ir straipsnių. Tai gerokai palengvins ir paįvairins jūsų edukaciją.

5. Konsultuokitės su ekspertais

Neapsimetinėkite, kad išmanote visas gyvenimo sritis – juk kažko nežinoti yra natūralu. Jei nepavyksta išsaugoti šeimos biudžeto balanso net įdedant daugybę pastangų kruopščiam pajamų ir išlaidų planavimui – nebijokite pasikonsultuoti su šią sritį išmanančiu ekspertu. Kokias klaidas darote ir kaip jas ištaisyti patarsiančius ekspertus galite rasti net ir nemokamai, arba kreipiantis į ne pelno siekiančias organizacijas. Tokiu būdu sulauksite patarimų, kaip tikslingai taupyti, spręsti skolų ar kitas finansines problemas.

6. Žinokite, kur išleidžiate pinigus 

Jei nežinote, kiek pinigų kas mėnesį atseikėjate mokesčiams, maistui ar laisvalaikiui, taip pat nežinosite ir kiek galėtumėte sutaupyti „juodai dienai“. Pajamų ir išlaidų sekimas leis ne tik atrasti papildomų lėšų, bet ir geriau planuoti išlaidas. Atsižvelgdami į atlyginimo ar kitų pajamų gavimo datą, planuokite viską, kas pareikalauja finansų. Galite naudoti užrašų knygelę ir pieštuką arba mobilųjį telefoną, įvairias finansų planavimo programėles, kurios padės įsigilinti, kur nukeliauja jūsų pinigai. Galbūt jums net pradės patikti stebėti savo išlaidas. Mobiliosios programėlės privalumas – ji už jus stebi išlaidų tendencijas, nepamirštant nė vieno atsiskaitymo. Kai kurių bankų internetinės bankininkystės platforma taip pat siūlo panašias galimybes.

7. Išlaidaukite protingai

Žinodami, kam išleidžiate pinigus, galite paprasčiausiai suskirstyti išlaidas į būtinąsias (pvz.: nuoma, energija, maistas, vaistai, internetas ir kt.) ir nebūtinąsias (laisvalaikis, žaidimai, drabužiai, kultūra). Svarbu įsidėmėti, kad antroji išlaidų grupė yra taip pat svarbi, tačiau pakoreguojant nebūtinosioms išlaidoms skiriamas sumas, galima atrasti būdų sutaupyti. Pavyzdžiui, norite su draugais pavakarieniauti ar išgerti kavos? Pakvieskite juos į pikniką gamtoje, o maistą paruoškite namuose. Ieškokite galimybių sutaupyti ir tarp būtiniausių išlaidų, atsižvelgiant į pasirenkamų prekių ar paslaugų kainas ir renkantis pigesnes alternatyvas.

8. Susitaupykite finansinei pagalvei

Ne veltui sakoma, kad kiekvienas namų ūkis turėtų turėti apie 6 mėnesių atlyginimo santaupų. Kai kuriems žmonėms tai gali skambėti kaip sunkiai įgyvendinama užduotis, tačiau nenusiminkite – nesėkmės atveju pravers net ir mažesnė suma, kurią palaipsniui bus galima papildyti. Pagrindinė viso to mintis yra būti pasiruošus, pavyzdžiui, staiga sulūžus stalui, pritrūkus medikamentų ar sugedus automobiliui. Kaupiant santaupas jausitės labiau pasitikintys savimi ir patirsite mažiau streso. Vis dėlto, nepasikliaukite suma, kuri lieka banko sąskaitoje mėnesio pabaigoje – atidėkite pinigus į šalį iš karto, kai tik gausite atlyginimą. Kai taupymui skirtos lėšos nebus lengvai prieinamos, nekils pagunda jų išleisti. Atsidarykite taupomąją sąskaitą ar kaupkite dėžutėje namie – kas jums patogiau.

9. Užsidirbkite iš savo pomėgių

Pastarieji keleri metai parodė, kad darbas kai kuriose srityse nebūtinai reiškia nuolatines pajamas. Galbūt jūs praradote darbą ir baiminatės dėl ateities, arba to, ką uždirbate dabartiniame darbe, jums tiesiog nepakanka. Todėl svarbu išsiaiškinti, ar galėtumėte užsidirbti pinigų iš savo pomėgių. Pavyzdžiui, jei mėgstate žvejoti, pabandykite pamokyti pradedančiuosius žvejus. Jei mėgstate vaikštinėti gamtoje, galbūt galėtumėte dirbti kartu su aplinkosaugininkais. Juk vaizduotei ribų nėra. Nemažai namų ūkių pakilo iš finansinės duobės būtent dėl to, kad derino pramogas ir darbą.

10. Neatidėliokite problemų sprendimo

Daug kam pažįstamas darbo praradimo skonis, nenumatytų išlaidų netikėtumo jausmas, vėluojančio atlyginimo nerimas. Natūraliai kyla klausimas, iš ko sumokėti už būsto nuomą, elektrą, vaikų būrelius? O kaip dėl nesumokėtos paskolos įmokos? Sudėtinga situacija, iš kurios yra tik viena teisinga išeitis – komunikuoti aiškiai ir tiksliai. Susisiekite su tuo, kas iš jūsų tikisi mokėjimo, ir paaiškinkite savo situaciją. Pasiūlykite galimų sprendimų variantus, pavyzdžiui, sudaryti įmokų mokėjimo planą. Atvirumas veikia kur kas geriau nei problemos slėpimas ar ignoravimas. Negana to, laikantis nuoširdumo principų, galima išvengti daug didesnių nesklandumų ateityje.