Žemo išsilavinimo socialinės srities darbuotojai

Nematomi zmones

Negalite pasitikėti socialinėmis garantijomis?

Ar manote, jog už viską gyvenime reikia kovoti, kadangi kitaip neįmanoma ko nors pasiekti?

Jaučiatės tiesiog nematomi?

Jūs ne vieni!

Taip jaučiasi apie 42 000 Lietuvos gyventojų, kurie dirba ar dirbo socialinėje srityje, tačiau turi žemesnį nei aukštasis neuniversitetinis arba koleginis išsilavinimas.

Su socialinėmis paslaugomis (pvz. sanitarai, auklėtojų padėjėjai darželiuose ir pan.) dirbantys asmenys tampa nematomi dėl nepakankamo išsilavinimo ir žemo finansinio raštingumo. Šiai grupei priklauso apie 2,1 proc. Lietuvos gyventojų.

 

  • Jie galimai dažniau patenka į šešėlinę ekonomiką ir netenka prieigos prie reikiamų finansinių paslaugų,
  • Nepasitiki socialinių valstybės garantijų sistema, jaučia didesnį pasitikėjimą nevyriausybinėmis organizacijomis ir bendruomenėmis,
  • Būdinga didesnė pajamų šaltinių įvairovė, tačiau jas sudėjus, bendros pajamos vis tiek yra žemos,
  • Daugiau orientuojasi į trumpo laikotarpio perspektyvą ir kliaujasi emocijomis. Tai savo ruožtu sukuria spąstus, kuomet teigiamų emocijų ir greito rezultato siekiama keičiant vieną terminuotą darbą kitu, nors stabilumas ir yra tai, ko jie trokšta.

Kokie iššūkiai kyla?

  • Disponuojamų pajamų trūkumas
  • Negatyvi mąstysena
  • Prieigos prie finansinių paslaugų trūkumas
  • Išsilavinimo trūkumas
  • Nepasitikėjimas socialinėmis garantijomis
  • Finansinio raštingumo trūkumas

Naudingos nuorodos

KOKIE BŪTŲ GALIMI SPRENDIMAI?

Grupinio koučingo ar bendruomeniškumo ugdymo aplinka 

Teikti nemokamą koučingo pagalbą, mokymus ar renginius šios grupės asmenims ir padėti jiems įveikti stresą – tai galėtų prisidėti tiek prie geresnių asmeninių santykių, tiek geresnio gebėjimo „tvarkyti“ savo gyvenimą. Tai efektyviai galėtų būti įgyvendinta grupėse ar bendruomenėse, kuriomis ši grupė pasitiki (tiek nuotolinės, tiek realios platformos).

Karjeros konsultacijos ar atvejo vadybininkai

LR Užimtumo tarnybos laisvų darbo vietų bazė galėtų būti suderinta su stipriąsias savybes ir asmenines vertybes identifikuojančiais nuotoliniais įrankiais, o pagal tai rekomenduojamos laisvos darbo vietos asmeninių konsultacijų metu ar pasitelkiant robotizuotus dirbtiniu intelektu paremtus įrankius. Šiai programai galėtų būti prieinamas ES finansavimas. Taip pat galėtų būti sukurti trūkstamų įgūdžių tobulinimo programų paketai, inovatyvūs robotizuoti reikiamų mokymų rinkinio sudarymo algoritmai.

Socialinė parama vaikų priežiūrai 

Skirti prioritetą šiai grupei vaikų priežiūros klausimais ir suteikti galimybę jų vaikams lankyti darželius, finansuoti privačius darželius ar padėjėjų paslaugas. Mažamečius vaikus auginančios šeimos, kurių nariai studijuoja, yra atleidžiamos nuo dalies mokesčio už vaikų darželį. Pačios ugdymo įstaigos taip pat turi įvairių nuolaidų ir padeda vaikus auginantiems studentams, pvz. finansinėmis išmokomis, vaikų šventinėmis dovanomis ir renginiais ar išskirtinėmis sąlygomis mokytis.

Finansinio raštingumo ugdymo iniciatyvos
Pritaikyti savarankiško mokymosi programas internetu, papildytas įgūdžių testais ir asmeninėmis rekomendacijomis, kaip pagerinti savo kasdienių išlaidų valdymą ir finansų planavimą. Baigę finansinio raštingumo mokymus, rodantys pažangą ir išlaikę testus galėtų pretenduoti į šiek tiek geresnes paskolų sąlygas ar socialines garantijas. 
Valstybinės dotacijos 1–2 lygmens aukštajam mokslui
Pasinaudojant ES finansavimu įsteigti stipendijas, padedančias kelti socialinėje srityje dirbančių asmenų kvalifikaciją be prievolės stipendiją grąžinti, jei yra įgyjamas išsilavinimas. 
Specialiai pritaikyti finansavimo produktai

Privačioms finansinėms institucijoms tikslingai finansuoti šios grupės profesinį mokymą per specifiškai jai pritaikytus finansinius produktus, panaudojant savarankiško mokymosi, finansinio raštingumo ugdymo ir egzaminavimo rezultatus.

Norite padėti inicijuoti pokyčius ir imtis kurio nors sprendimo įgyvendinimo?

Turite kitų pasiūlymų? O gal tiesiog sutinkate, kad kažkuris sprendimas tikrai būtų veiksmingas ar aktualus?

Susisiekite su mumis!