Ar jaučiatės išsekęs? Nuolat patiriate spaudimą? Galbūt tai tik momentinė nuotaika ir su laiku ji praeis. Bet galbūt tai yra perdegimas ir turėtumėte į tai atkreipti dėmesį.
Kas yra perdegimo sindromas?
Perdegimo sindromas – tai psichologinė išsekimo būsena, kuri yra ilgalaikio streso pasekmė. Jis dažniausiai pasireiškia reikalaujančiose profesijose, kuriose dirbama su žmonėmis, ir nuo to gali nukentėti tiek viešojo sektoriaus, tiek įmonių darbuotojai. Su tuo dažnai susiduria mokytojai, socialiniai darbuotojai ar net vadovai, atsakingi už savo pavaldinius.
Pats klastingiausias perdegimo sindromo dalykas yra tai, kad jo pradžia yra nepastebima, lėta ir šliaužianti. Todėl daugelis žmonių to nepastebi, kol nevėlu ir jau seniai kenčia nuo perdegimo. Taigi, jei pastebėjote šiuos simptomus, atkreipkite dėmesį.
Perdegimo simptomai
Perdegimo simptomai gali būti fiziniai arba psichologiniai. Dažniausiai jie apima:
- Ilgalaikis nuovargis
- Nemiga
- Pesimizmas ir cinizmas
- Pasibjaurėjimas maistui
- Sutrinka dėmesys ir sunku susikaupti
- Beviltiškumo, pykčio ar apatijos jausmas
Žmonės, kurie pradeda kentėti nuo perdegimo, dažniausiai jaučiasi pavargę, tačiau negali ramiai miegoti naktimis. Kuo jie labiau pavargę (ir kuo arčiau perdegimo), tuo didesnės jų miego problemos.
Vieni nustoja džiaugtis savo darbu, kiti gali jaustis fiziškai ar psichiškai blogai dėl darbo, o pagalvojus apie kitą dieną eiti į darbą, juos apima nerimas ir bloga nuotaika. Kai kurie netgi gali prarasti apetitą ir tapti visiškai apatiški.
Kiekvienas žmogus kartkartėmis gali patirti panašius jausmus. Bet jei turite juos ilgesnį laiką, turėtumėte pradėti juos spręsti. Laikui bėgant jos gali išsivystyti į psichologines problemas, o kartu gali būti, kad pradės neigiamai paveikti ne tik jus, bet ir aplinkinius – jūsų partnerį, draugus, šeimą.
Kuo skiriasi perdegimas ir depresija?
Nors perdegimo ir depresijos simptomai yra šiek tiek panašūs, jie yra skirtingo pobūdžio ligos ir kiekviena nusipelno atskiro gydymo.
Nors perdegimui būdinga demotyvacija ir išsekimas, depresijos simptomai šiuo atžvilgiu yra ryškesni – depresija sergantis žmogus išgyvena stiprų beviltiškumą, kurį gali lydėti mintys apie savižudybę ir polinkis į savižudybę.
Tokie simptomai nepasireiškia esant perdegimo sindromui. Tačiau negydomas perdegimas gali virsti depresija, ir šios dvi problemos, deja, yra giliai persipynusios.
Kaip susidoroti su perdegimu
Pagrindinis ir svarbiausias žingsnis, kurį turite žengti, yra pripažinti, kad jaučiates blogai. Ne teisintis nuovargiu, nepasakyti sau, kad su laiku tai praeis, o pripažinti, kad tai yra būsena, kuri nebegali tęstis.
Keletas variantų:
Darbo pakeitimas
Jei jaučiate, kad darbas jus ilgą laiką vargina, laikas pokyčiams. Ir tai nebūtinai turi būti tik pasikeitimas šioje srityje. Galite pradėti iš naujo kažkur kitur, aplinkoje, kuri jums suteiks energijos, o ne ją atims.
Užimtumo tarnyba siūlo perkvalifikavimo kursus. Tada galite ieškoti naujo darbo, pavyzdžiui, darbo portaluose.
Profesionali pagalba
Nesvarbu, ar nuspręsite imtis naujo darbo, ar ne, visada pravartu pasikalbėti apie savo situaciją su žmogumi, kuris gali jums padėti arba su kuriuos galite pasidalinti savo rūpesčiais.
Vis daugiau žmonių šiandien ieško terapijos ir psichologo pagalbos (ypač po koronaviruso pandemijos, kuri buvo sudėtinga mums visiems). Tikrai nėra ko gėdytis, priešingai – pripažinti, kad reikia pagalbos, yra didžiulės drąsos ir stiprybės ženklas.
Į ką kreiptis?
Pirmoji psichologinės pagalbos linija išklauso jus, pataria ir nukreipia tolesniems žingsniams. Tai nemokama ir veikia visoje Lietuvoje.
Galite paprašyti savo bendrosios praktikos gydytojo siuntimo pas psichologą. Tokiu būdu nereikės mokėti už seansą pas psichologą, nes jį padengs privalomas sveikatos draudimas.
Perdegimo sindromas ir nekompetencija – ar tai įmanoma?
Jūsų bendrosios praktikos gydytojas gali jums padėti ir kitu klausimu. Jei jis nustato, kad nebegalite dirbti savo darbo, jis gali išduoti jums nedarbingumą dėl perdegimo sindromo pagal Tarptautinę ligų klasifikaciją ir psichiatrinę diagnozę Z730. Kai kurie gydytojai tada išrašo nedarbingumą dėl išsekimo būsenos.