Perdegimo sindromas ir kaip jį valdyti

Ar jaučiatės išsekęs? Nuolat patiriate spaudimą? Galbūt tai tik momentinė nuotaika ir su laiku ji praeis. Bet galbūt tai yra perdegimas ir turėtumėte į tai atkreipti dėmesį.

Kas yra perdegimo sindromas?

Perdegimo sindromas – tai psichologinė išsekimo būsena, kuri yra ilgalaikio streso pasekmė. Jis dažniausiai pasireiškia reikalaujančiose profesijose, kuriose dirbama su žmonėmis, ir nuo to gali nukentėti tiek viešojo sektoriaus, tiek įmonių darbuotojai. Su tuo dažnai susiduria mokytojai, socialiniai darbuotojai ar net vadovai, atsakingi už savo pavaldinius.

Pats klastingiausias perdegimo sindromo dalykas yra tai, kad jo pradžia yra nepastebima, lėta ir šliaužianti. Todėl daugelis žmonių to nepastebi, kol nevėlu ir jau seniai kenčia nuo perdegimo. Taigi, jei pastebėjote šiuos simptomus, atkreipkite dėmesį.

Perdegimo simptomai

Perdegimo simptomai gali būti fiziniai arba psichologiniai. Dažniausiai jie apima:

  • Ilgalaikis nuovargis
  • Nemiga
  • Pesimizmas ir cinizmas
  • Pasibjaurėjimas maistui
  • Sutrinka dėmesys ir sunku susikaupti
  • Beviltiškumo, pykčio ar apatijos jausmas

Žmonės, kurie pradeda kentėti nuo perdegimo, dažniausiai jaučiasi pavargę, tačiau negali ramiai miegoti naktimis. Kuo jie labiau pavargę (ir kuo arčiau perdegimo), tuo didesnės jų miego problemos.

Vieni nustoja džiaugtis savo darbu, kiti gali jaustis fiziškai ar psichiškai blogai dėl darbo, o pagalvojus apie kitą dieną eiti į darbą, juos apima nerimas ir bloga nuotaika. Kai kurie netgi gali prarasti apetitą ir tapti visiškai apatiški.

Kiekvienas žmogus kartkartėmis gali patirti panašius jausmus. Bet jei turite juos ilgesnį laiką, turėtumėte pradėti juos spręsti. Laikui bėgant jos gali išsivystyti į psichologines problemas, o kartu gali būti, kad pradės neigiamai paveikti ne tik jus, bet ir aplinkinius – jūsų partnerį, draugus, šeimą.

Kuo skiriasi perdegimas ir depresija?

Nors perdegimo ir depresijos simptomai yra šiek tiek panašūs, jie yra skirtingo pobūdžio ligos ir kiekviena nusipelno atskiro gydymo.

Nors perdegimui būdinga demotyvacija ir išsekimas, depresijos simptomai šiuo atžvilgiu yra ryškesni – depresija sergantis žmogus išgyvena stiprų beviltiškumą, kurį gali lydėti mintys apie savižudybę ir polinkis į savižudybę.

Tokie simptomai nepasireiškia esant perdegimo sindromui. Tačiau negydomas perdegimas gali virsti depresija, ir šios dvi problemos, deja, yra giliai persipynusios.

Kaip susidoroti su perdegimu

Pagrindinis ir svarbiausias žingsnis, kurį turite žengti, yra pripažinti, kad jaučiates blogai. Ne teisintis nuovargiu, nepasakyti sau, kad su laiku tai praeis, o pripažinti, kad tai yra būsena, kuri nebegali tęstis.

Keletas variantų:

Darbo pakeitimas

Jei jaučiate, kad darbas jus ilgą laiką vargina, laikas pokyčiams. Ir tai nebūtinai turi būti tik pasikeitimas šioje srityje. Galite pradėti iš naujo kažkur kitur, aplinkoje, kuri jums suteiks energijos, o ne ją atims.

Užimtumo tarnyba siūlo perkvalifikavimo kursus. Tada galite ieškoti naujo darbo, pavyzdžiui, darbo portaluose.

Profesionali pagalba

Nesvarbu, ar nuspręsite imtis naujo darbo, ar ne, visada pravartu pasikalbėti apie savo situaciją su žmogumi, kuris gali jums padėti arba su kuriuos galite pasidalinti savo rūpesčiais.

Vis daugiau žmonių šiandien ieško terapijos ir psichologo pagalbos (ypač po koronaviruso pandemijos, kuri buvo sudėtinga mums visiems). Tikrai nėra ko gėdytis, priešingai – pripažinti, kad reikia pagalbos, yra didžiulės drąsos ir stiprybės ženklas.

Į ką kreiptis?

Pirmoji psichologinės pagalbos linija išklauso jus, pataria ir nukreipia tolesniems žingsniams. Tai nemokama ir veikia visoje Lietuvoje.

Galite paprašyti savo bendrosios praktikos gydytojo siuntimo pas psichologą. Tokiu būdu nereikės mokėti už seansą pas psichologą, nes jį padengs privalomas sveikatos draudimas.

Perdegimo sindromas ir nekompetencija – ar tai įmanoma?

Jūsų bendrosios praktikos gydytojas gali jums padėti ir kitu klausimu. Jei jis nustato, kad nebegalite dirbti savo darbo, jis gali išduoti jums nedarbingumą dėl perdegimo sindromo pagal Tarptautinę ligų klasifikaciją ir psichiatrinę diagnozę Z730. Kai kurie gydytojai tada išrašo nedarbingumą dėl išsekimo būsenos.

Perdegimo sindromas simptomai
Savaitė nematomiesiems: geras poelgis nieko nekainuoja

Savaitė nematomiesiems: geras poelgis nieko nekainuoja

Vaikų auginimas be partnerio, ilgalaikiai finansiniai sunkumai, rūpinimasis neįgaliu giminaičiu, minimalus laikas sau, vienatvė. Kartais žmogui reikia nemažai ryžto ir kantrybės, kad viską pajėgtų susitvarkyti vienas. 

Kaip išlaikyti formą senatvėje? Patarsime

Kaip išlaikyti formą senatvėje? Patarsime

Planuokite savo veiklą iš anksto, susitikite su žmonėmis, ugdykite pomėgius. Pasidomėkite vykstančiais renginiais ir veiklomis jūsų vietovėje ir pasistenkite grįžti prie pomėgių, kurie jus džiugina.

Kelionė su vaikais: kaip tuo mėgautis neišleidžiant daug pinigų?

Kelionė su vaikais: kaip tuo mėgautis neišleidžiant daug pinigų?

Šeštadienis jums laisva diena, bet nėra papildomų pinigų, kuriuos galėtumėte panaudoti šeimos kelionei? Išlaidos transportui, maistui restorane ar vaikiškiems atrakcionams yra didesnės nei anksčiau. Tačiau yra keletas būdų, kaip praleisti dieną su vaikais neišleidžiant daug pinigų.

Kaip mėgautis pensija? Padės ne tik senjorų klubas

Kaip mėgautis pensija? Padės ne tik senjorų klubas

Vienatvė, liūdesys, nuobodulys. Arba taip pat nauja pradžia, džiaugsmas, išgyvenimai. Pensinis amžius gali atnešti jums abi patirtis. Tai daugiausia priklauso nuo jūsų, kokį kelią pasirinksite. Paruošėme keletą patarimų, kurių pagalba jūsų senatvė neatrodys tokia niūri.

Kaip sutaupyti maistui? Štai 7 naudingi patarimai

Kaip sutaupyti maistui? Štai 7 naudingi patarimai

Kainoms kylant, dabar visi ieško būdų, kaip sutaupyti. Nedaug žmonių supranta, kad vienas iš paprasčiausių būdų sutaupyti yra atidus maisto pirkimas ir pasirinkimas. Remiantis „Europe in Data“ tyrimo duomenimis, maistui, išskyrus būstą, išleidžiama daugiausiai. Taigi, kaip galime sutaupyti maistui, nekeldami kompromisų dėl jo kokybės?

Kodėl juodas darbas neapsimoka

Kodėl juodas darbas neapsimoka

„Nedirbk už juodus pinigus“, – toks paprastas patarimas. Bet jei ketinate vis vien dirbti, galbūt todėl, kad neturite pasirinkimo, turėtumėte žinoti visas rizikas. Per 2023 metus Lietuvoje buvo užfiksuoti 1 940 nelegaliai dirbantys asmenys, tačiau spėjama, kad tokių žmonių mūsų šalyje yra daug daugiau. Ir toli gražu ne tik statybų, sveikatingumo ir žemės ūkio srityse.

9 patarimai, kaip parašyti gerą CV

9 patarimai, kaip parašyti gerą CV

Tik 2% gyvenimo aprašymų patenka į antrąjį atrankos etapą. Geras gyvenimo aprašymas atvers Jums duris į jūsų svajonių poziciją.

Dabar labai svarbu, kad jūsų gyvenimo aprašymas būtų struktūrizuotas. Šiais laikais darbdaviai ir įdarbinimo kompanijos teikia pirmenybę būtent šio tipo gyvenimo aprašymui.