Vienatvė, liūdesys, nuobodulys. Arba taip pat nauja pradžia, džiaugsmas, išgyvenimai. Pensinis amžius gali atnešti jums abi patirtis. Tai daugiausia priklauso nuo jūsų, kokį kelią pasirinksite. Paruošėme keletą patarimų, kurių pagalba jūsų senatvė neatrodys tokia niūri.
Nebijokite gyventi, net jei jūsų partnerio nebėra su jumis
Partnerio pasitraukimas yra vienas sunkiausių išbandymų gyvenime. Galbūt visada rūpinotės tuo žmogumi ir dabar nežinote, kaip išgyventi dieną be jo. Galbūt jūs taip pasiilgote, kad neturite apetito ir nuotaikos. Galbūt jaučiatės kalti galvodami, kad vis tiek turėtumėte mėgautis gyvenimu. Kad ir kokia forma jaustumėte liūdesį, neslopinkite jo. Natūralu pasiilgti kito žmogaus. Tačiau neturėtumėte apriboti savo gyvenimo vien liūdesiu.
Net jei iš pradžių sunku, išmokite mėgautis. Atraskite būdus, kaip pagerinti savo dieną. Išeikite pasivaikščioti, skaitykite ar susiraskite kitą hobį, kuris jus patenkins. Svarbiausia, kad nenustotumėte gyventi. Tikrai nenorėtumėte, kad po jūsų mirties jūsų vyras ar žmona visko atsisakytų. Drąsa ieškoti naujų kelių į laimę – svarbiausia laimingai pensijai. Pabandykite tai.
Pasinaudokite terapeutų/savanorių pagalba
Kalbėdami apie savo liūdesį su kuo nors pasijusite geriau. Jei neturite su kuo pasikalbėti, skambinkite organizacijos „Sidabrinė linija” pagalbos telefonu 8800 800 20, kur jūsų laukia savanoriai ir socialiniai darbuotojai. Linija veikia 24 valandas per parą ir yra visiškai nemokama.
Jei esate drovus, nesijaudinkite – skambučiai yra anoniminiai ir niekas jūsų neįstums į nieką, apie ką nenorėtumėte kalbėti. Nebijokite prašyti pagalbos, tikrai pajusite palengvėjimą.
Prašykite našlio/ našlės pensijos
Našlės ar našlio pensija padės bent iš dalies kompensuoti trūkstamas pajamas po partnerio mirties. Dėl jo kreipkitės į savo miesto Sodrą telefonu (+370) 5 250 0883 arba užpildykite elektroninę formą.
Jūs turite teisę gauti našlės pensiją, jei:
- jūsų sutuoktinis gavo senatvės arba invalidumo pensiją.
- pensijos negavo, bet mirties dieną įgijo reikiamą draudimo stažą, kad galėtų ją gauti
- mirties dieną buvote vedęs/ištekėjusi
Susiraskite draugų
Pavyzdžiui, senjorų klube
Ar norėtumėte karts nuo karto su kuo nors išeiti išgerti kavos, bet neturite su kuo? Savo mieste susiraskite senjorų klubą, kuriame reguliariai susitinka tokie žmonės kaip jūs. Senjorų klubai nuolat rengia diskusijas ir paskaitas.
Didžiuosiuose miestuose taip pat galite dalyvauti daugybėje senjorams skirtų renginių. Tiesiog išsirinkite tai, kas jus domina, ir aplankykite vietą, kurioje vyksta renginys. Pasiūla įvairi – nuo meno dirbtuvių iki teatro spektaklių. Be to, kai kurie yra visiškai nemokami. Kuo daugiau bandysite, tuo daugiau žmonių sutiksite ir taip susirasite draugų.
Sportuojantys senjorai
Leiskitės į kelionę ir atraskite naujas vietas
Vienatvė lauke daug geriau nei namuose. Taigi bent kartą palepinkite save kelione – net jei ji ir trumpa. Suplanuokite kelionę, pavyzdžiui, šeštadienio popietę, sekmadienio rytą arba bet kuriuo savaitės metu, kai visi kiti dirba, o turistinės vietos nebus tokios užimtos. Jei jums reikia pagalbos ir norite leisti laiką kitų žmonių kompanijoje, išbandykite keliones su agentūra.
Galite planuoti apsilankymus netoliese esančiuose miestuose ir kaimuose. Pasivaikščiokite parke arba apžiūrėkite lankomas vietas: muziejus, pilis, dvarus, pažintinius takus, kurių begalė.